06 / 03 / 2023

Jak poprawiliśmy rentowność i cashflow firmy produkcyjnej?

Case study firmy produkcyjnej z branży odzieżowej.

Przejdź do artykułu

Kim jest nasz klient

Nasz klient to TOP 3 producent i sprzedawca w branży odzieżowej w swojej kategorii. Firma posiada własne zakłady produkcyjne oraz kilka zespołów handlowych. Na rynku znana jest przede wszystkim z szybkiej realizacji i wysokiej jakości dostarczanych produktów. Firma ceniona jest w Polsce i za granicą, oferując swoje produkty na rynkach zagranicznych.

Jakie wyzwanie przed nami stało

Firma skupiona była na realizacji jakościowych produktów oraz zwiększaniu sprzedaży. Perspektywa szybkiego wzrostu na rynku i pozyskiwania nowych klientów nie niosła jednak za sobą wyższej rentowności realizowanych kontraktów. W firmie istniał także kluczowy problem związany z obiegiem dokumentów oraz nie kontrolowanym poziomem nieopłaconych faktur.

Naszym zadaniem było:

  • określenie rentowności poszczególnych gniazd produkcyjnych
  • analiza efektywności sprzedaży i rentowności kontraktów
  • wdrożenie procesu obiegu dokumentów
  • bieżąca kontrola nad kluczowymi wskaźnikami finansowymi i efektywnościowymi firmy
  • odzyskanie nieopłaconych należności

Co zrobiliśmy

Na wstępie kluczowym zadaniem było finansowa analiza historycznych wyników finansowych. Dzięki temu, byliśmy      w stanie znaleźć wszystkie „czerwone flagi” w obszarze finansów przedsiębiorstwa. Dodatkowo, przeanalizowaliśmy relacje pomiędzy podmiotami powiązanym w celu określenia faktycznego wyniku realizowanych projektów i kontraktów.

Następnie, przygotowaliśmy planowany budżet w celu poznania mechaniki biznesu oraz wprowadziliśmy narzędzia monitoringu wyniku finansowego i raportowania.

W dalszej części współpracy wykonaliśmy dodatkowe audyty księgowe i podatkowe w celu eliminacji nieefektywności finansowych i podatkowych.

Ostatnim krokiem było przygotowanie dedykowanego oprogramowania do procesu realizacji zamówień i kontroli oraz prognozy w czasie rzeczywistym wyniku finansowego firmy.

Rezultaty pracy

  1. odzyskanie ponad 4 mln zł nieopłaconych należności
  2. wzrost rentowności Grupy o 8% r/r
  3. poprawa cashflow
  4. poprawa przepływu dokumentacji i optymalizacja zadań administracyjno – księgowych o 53% (jako czas spędzony na określonych zadaniach i stanowiskach)
  5. minimalizacja ryzyk skarbowo – administracyjnych funkcjonowania biznesu

Podsumowanie

Wyniki naszych prac przełożyły się na faktyczny stan gotówki i wartość firmy. To był nasz główny cel. Obecnie skupiamy się na utrzymaniu tego stanu i umożliwieniu dalszego, dynamicznego rozwoju firmy.

Jak zorganizować finanse startupu w drodze po kolejne rundy finansowania?

Współpraca z inwestorami, raportowanie i wzrost wartości firmy.

Jak poprawiliśmy rentowność i cashflow firmy produkcyjnej?

Case study firmy produkcyjnej z branży odzieżowej.

Jak podsumowaliśmy 15 lat działalności NewConnect?

Analiza efektywności strategicznej działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Polityka prywatności.